10 Ağustos 2014 Pazar

Kalıp çıkartırken dikkat edilecek noktalar    Kalıp ve dikiş birbirinin ayrılmaz parçasıdır. İyi bir dikiş sonucu almanın ön koşulu tartışmasız iyi bir kalıptan geçer. Yıllardan beri hazır kalıplar sayesinde kolayca dikiş dikilebiliyor zaten ancak bu kalıplarda da bilinmesi gereken bazı püf noktaları dikişe yeni başlayanlar için derlemek istedim. Aralıklı olarak güncelleyeceğim bir yazı olacak.


İlk kalıbımız bol işaretli bir ceket. Başlayalım :)
1. Kırmızı kutu içindeki ok DÜZ BOY İPLİĞİ'dir. Düz boy ipliği adından da anlaşılacağı gibi kalıbın konulacağı yönü bildirir. Ve bir dikiş kuralı olarak aksi belirtilmedikçe kalıplarını kumaşın boyuna yerleştirmelisiniz. Aksi halde kumaşı yettirmek için kalıpların kimini enine kimini boyuna kimini verev yerleştirirseniz dikişinizde potluklar, dönmeler, kalıpların kiminin  uzun kiminin kısa gelmesi gibi durumlara neden olur.
2. Gördüğünüz gibi arka ve ön beden üzerinde belirtilen bir ok yok. Ancak burada da kalıbımızın arka ortası ve ön beden deki klapa hattını dikkate alıyoruz.
3. Düz boy ipiliğinden sonraki en önemli diğer işaretimiz de ÇIT İŞARETİ. Kalıp üzerinde ki yeşil kutucuk içindeki işaretler çıt işareti olarak tanımlanır. Dikişteki amacına gelirsek, Farklı kalıplarda denk gelmesi gereken noktaları (ön-arka beden, kolu bedene takarken v.b...), pens uçlarını, bel yeri, diz kapağı ve dirsek noktaları, model üzerinde bulunan cep ve birit yerleri, dikişe başlayacağınız ve bitireceğiniz noktaları, fermuar- yıtmaç açıklıkları, gibi onlarca görevi yerine getiren bu minik noktaları asla ve asla es geçmeyin! :)
4. Mavi kutucuk içindeki işareti YEDİRME işaretidir. Yedirme üst giyimlerde genel olarak omuz ve kollarda uygulanır. İnsan hareketleri genel olarak arkadan öne olduğu için arka omuz ön omuz dan 1-2 cm daha büyüktür ve yedirilerek ön omuza eşitlenir.Amacı hareket kolaylığı için rahatlık payını sağlamaktır.
5. Turuncu kutucuklar da bize ilik ve düğüme noktalarını belirtiyor.


İkinci Kalıbımız da bir elbise
1. Ön üst beden, arka üst beden ve ön - arka alt etekte yer alan kırmızı kutucuklara bakalım. (2,1ve 4 numaralı parçalar 5 numaralı parça astar kalıbıdır.) Kutuların içlerinde yer alan ufak kesikli çizgiler BÜZGÜ İŞARETİ anlamına gelir. Ön ve arka parçalarda büzgü tamamen varken dikkat edin etek parçasında büzgü noktası bir * işareti ile sınırlandırılmış. Modelde de görülüyor.
2. Yeşil kutularımız yine ÇIT İŞARETLERİMİZ.
3. Mavi çizgiler DÜZ BOY İPLİĞİ olarak kullanacağız ön ve arka ortaları. 
ÖNEMLİ NOT !!!
5 numaralı parça astar demiştik. Astar kalıpları olabildiği en sade ve kesiksiz haliyle kesilmelidir. Bu bir dikiş kuralıdır. Bu nedenle astar olan etekte büzgü yoktur.


üçüncü kalıbımız bir etek.
1. Etek kalıbımıza baktığımız zaman direlerinden farklı olarak çapraz yönleri gözteren okları görüyoruz. Değişen bir şey yok adı hala aynı. DÜZ BOY İPLİĞİ. Oklarımız bu sefer bize verev kesimi işaret ediyor. Bu tip kesimlerde kumaşı açık yani tek kat olarak keserseniz kumaştan daha fazla tasarruf edebilirsiniz. bu tip verev kesim dökümlü kumaşlarda daha hoş duracaktır bunu unutmayın.
2. Burada bahsetmek istediğim diğer nokta kalıba baktığımız da ön ve arka beden tek kalıptan oluşmakta. kalıbın ön- arka ortada( Kırmızı yıldız işaretinin olduğu noktalar) olan kesik hatlar dan kumaşımızın kumaş katı durumunda olacağını anlıyoruz. Eğer kesik hatlar yerine düz bir hat olsaydı bu durumda ön ve arka ortası dikişli olacaktı.   

1 yorum:

  1. Emeğinize sağlık eğitici bir post olmuş. devamını bekleriz:))

    YanıtlaSil